Tuesday, April 21, 2009

Tom Thumb Living Well Promo Spend $30. Get $10. OYNO

Here's a list of some of the qualifying items I found (there are evidently over 3,000) with coupon matchups - all these are based on the prices I saw in the store last night (Monday, April 20th) Keep in mind Tom Thumb will only double/triple 1 like coupon. Stay as close the the $30 mark as possible to get the best value. I'm guessing the $30 mark should be based on the prices after the Reward Card discount because they are the prices on the special white shelf tags. *Important: You need to calculate your $30 of products after subtracting the store SuperCoupons. If your total is below $30, the Catalina will not print.

There are over 3,000 participating products. Here is a full list (48 pages long) thanks to Bob at Slickdeals. You can use it to search for products you regularly buy to see if they are participating in the promo. Runs April 15-May 5

Products are marked with shelf tags that say Living Well, Feeling Great. As the weeks go by, some tags may be taken down and replaced with red sale price tags, but the products will still be participating. However, if you have a problem with your $10 coupon not printing, you won't be able to show the manager the tag that says the product is participating. via MoneyWiseMoms



Capri Sun Morning $1.99
Use in ad Q -.50 and
$1.00 Q
Final price = $.49

Wheat Thins (large size boxes) $3.49
use BOGO Q and $1.00 Q
Final price = $2.49/2

Yo Plus Yogurt 4 pk, $2.50
Use $1.50 Q - there is also a $1.00 Q available here AND here
Final price = $1.00

No Yolk Pasta, $1.25
Use $.75 Q
Final price = $.75

Softsoap Body Wash, $3.50
Use $1.50 Q
Final price $2.00

Tropicana Orange Juice, $2.50
Use $1.00 Q
Final price = $1.50

Newman's Own Pizza, $4.99
Use $1.00 Q
Final price = $3.99

Kashi Entrees, $4.49
Use Free Item Q - max value $4.09
Final price = $.49
these might come in handy:
Save $1.50 on 2 Boxes of Kashi TLC Bars
Save $1.50 on 2 Boxes of Kashi Cereal
Save $1 on 1 Box of Kashi Honey Sunshine Cereal
$1.50 off Kashi Go Lean Waffles

Muir Glen Tomatoes, $2.05
Use $1 off Muir Glen HERE or HERE
Final price = $1.05

Cascadian Farms frozen Veggies, $3.50
use $1.00 Q
Final price = $2.50

T Marzetti Dressing (in the produce section) BOGO $4.49
Use (2) $1.00 Qs
Final price = $2.49/2 (but you'll get credit for $8.98 towards promo)

Electrosol Power Tabs, $3.99
use $2.50 Q
Final price = $1.49

Bright Green color safe Bleach, $1.49
Use $1.00 in ad Q
Final price = $.49

Barilla Whole Wheat Pasta, $2.00
Use $.50 Q
Final price = $1.00

Del Monte Fruit (in the jars in the produce section), $2.50
use $1.00 Q
Final price = $1.50

Always pads, $2.99
use $.50
Final price = $1.99

All Laundry Detergent, $4.49
use $2.00 Q
Final price = $2.49

Progresso Soup, $2.00
use $.50/2 Q, other Q's available
Final price = $1.50 each wyb 2

Fiber One Toaster Pastries, $2.00
use $1.00 Q
Final price = $1.00

Planter's Big Nut Bars, $2.79
Use $1.00
Final price = $1.79

Bertolli Sauce Pouches, $2.00
Use $xx Q
Final price = ? * You'll also get a $2.00 cat for each 2 pouches you buy
(They were cleaned out of these at the store in Hurst)

Odwalla Juice Drinks on sale $2/6
Use $1.00 W from tearpads found on display in past few months
Final price = $2.00

Jolly Time Popcorn $1.99

Baked Lays, $3.00
Use get for $1.99 coupon from ad
use $.55 Q (if it hasn't expired?)
Final
price = $1.44

That's all I've got for now...I'll amend the list as I find good deals.

Eating Right Waffles 2.50

Del Monte SuperFruit Cups $1.50
use $1.00 off from the 3/1 paper
Final price = $.50

Healthy Choice Frozen Entrees** $1.99
use $1.00/2 from
their site
Final price = $1.49 each - but wait...this one gets better~

**There is an overlapping promo running 4/15-4/28 that includes Healthy Choice and Marie Callender's frozen meals. When you buy 5, you'll get an instant $5 off your receipt. Look for the tags in the frozen food section to determine which products are qualifying for both promos.

Skippy Peanut Butter, $2.50
Use
.40 off coupon at RedPlum
Final price = $1.70

Huggies Wipes Refill Packs, $5.99
Use $.75 off Q
Final price = $5.24 (not that great of a deal really)

Ozarka 6-pk, $1.99, when you buy two, you get a catalina for $2.00 oyno plus a coupon for $1.00/2 (note--you only get one $1.00/2 coupon no matter how many waters you scan).
Buy 2 for $3.98
use Q's if you have em
Final price = $99 or less each after catalina

Kraft Mac & Cheese, $.59

I Can't Believe it's Not Butter Tubs, $1.99
use $1.25/2 Q from 3/29
Final price = $2.73/2

I Can't Believe it's Not Butter Sticks, $1.99
use $1.00 Q from 3/29
Final price = $.99

Dial hand soap, $1.00
use $.35 Q
Final price = free

post signature

1 comment:

BOGOfetcher.com said...

I noticed you mentioned BOGO and you like to save money, so I wanted to quickly tell you about my website BOGOfetcher.com:
Get Your Local Buy One Get One Free deals emailed to you from BOGOfetcher.com! Get BOGO's from local grocery stores (90+), pharmacies (15+), shoe stores, fast food and soooo much more in one email a week. Its 100% free and the only thing asked for is your city + state + email address. No personal info. After that the BOGO's will begin to roll in. And simply unsubscribe if you’re not satisfied. http://bogofetcher.com/